דימוי עצמי מנצח לילדים! חלק א’

שתפו מכאן:

מהו דימוי עצמי? איך נבנה דימוי עצמי מנצח לילדים שלנו?

על פי וויקיפדיה הדימוי העצמי הוא מושג רב ממדי המכיל בתוכו את התכונות והדימויים שהאדם מייחס לעצמו. למעשה הדימוי העצמי כולל בתוכו את סך האמונות שיש לנו על עצמנו, על מה אנחנו יכולים להשיג ולהיות.

הדימוי העצמי שלנו מתחיל להיווצר מרגע לידתנו ורוב הדברים שאנחנו מאמינים על עצמנו נקבעים עד גיל שבע או שמונה. הדימוי העצמי משפיע על היכולת שלנו לתפקד בצורה אפקטיבית ולהגיע לתוצאות רצויות בחיינו.

אנשים וילדים בעלי דימוי עצמי גבוה יפעלו בעולם בביטחון, הם יהיו מאושרים יותר, בטוחים בעצמם וביכולות שלהם , משוכנעים שהם רצויים ואהובים ולכן גם בעלי יכולת להעניק אהבה, להיות נדיבים ולחשוף לעולם את כשרונותיהם ויכולותיהם.

הדימוי העצמי שלנו נקבע בגיל צעיר על פי מאורעות שמתרחשים לנו. לדוגמא: מישהו ששר יפה וקיבל על זה המון חיזוקים יגדל עם דימוי עצמי שהוא יכול להיות על הבמה ללא חשש ומי שהייתה לו חוויה חיובית עם הצלחה עסקית כלשהיא ימשיך להסתובב עם הדימוי הזה שהוא איש עסקים מוצלח.

במקרה האישי שלי אני גדלתי עם המון הערכה סביב כישורי המשחק שלי ולכן ביליתי המון שנים בילדותי בהופעה בטכסים ובהצגות. מהמקום הזה עד היום אני מרגישה שנוח להעביר הרצאות וסדנאות כיוון שכבר בגיל צעיר נצרבה בי תודעה של אני מצליחה להעביר מסרים מעל במה וזה מנהל אותי עד היום.

זה נפלא שהדימוי העצמי שלנו מנהל אותנו במצבים חיוביים כאלה!

אולם מה קורה כשהמצב הוא הפוך? מה קורה כשאנחנו חווים חוויות שצורבות בנו או בילדינו דימוי עצמי נמוך? יש המון מקרים בהם ילדים מעניקים פרשנות למקרים שמתרחשים סביבם שמשפיעים אף הם על הדימוי העצמי שלהם ולא בהכרח לחיוב.

למשל ילד שעשוי לפרש את זה שסבא וסבתא האהובים הולכים הביתה, אחרי ביקור, כמשהו שנגרם בגללו, כי הוא לא רצוי ולא ראוי לאהבה. דוגמא נוספת היא ילדים להורים גרושים שמאמינים שהפרידה של ההורים היא אשמתם ואם רק הם היו ילדים טובים יותר אמא ואבא היו עדיין ביחד. והם נושאים את האשמה הזו והתחושה שהם לא בסדר כחלק מהדימוי שלהם. והדימוי הזה מעצב אותם ומנהל אותם לאורך חייהם.

סך התוצאות שלנו בעולם לא יעלו לעולם על הדימוי העצמי שלנו ולכן חשוב כל כך שנבין את הדימוי העצמי שלנו, של ילדינו, את המנגנונים היוצרים אותו וכיצד ניתן לפעול על מנת לשפר את הדימוי העצמי ואת התוצאות שאנחנו וילדינו משיגים בעולם.

אז כיצד נבנה לילדינו דימוי עצמי מנצח? בשבוע הבא…

לחישות לילה- דימוי עצמי מנצח לילדים


שתפו מכאן:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.