אוף זה לא פייר! קנאת אחים תרבה הצלחה

שתפו מכאן:

אחים משחקים לחישות לילה

זה כבר הרבה זמן ככה. אני מבחינה בזה יותר מיום ליום.

שני הבנים שלי הפכו לחברים טובים, הם משחקים יפה יחד, יש להם עולם שלם של משחקי דמיון משותפים והם מערבים בתוכו משחקי לגו, פאזלים, הרכבה, ספורט. עולם שבו הם מאושרים יחד.

בשבת בבוקר אני שומעת אותם מתעוררים ומיד מתחילים לדבר ולתכנן את התפקידים של כל אחד במשחק שהם מתחילים. מפטפטים, צוחקים, מציעים הצעות. פשוט נהנים מהחברות הטובה שלהם.

בחדר ליד, אני עדיין בנים לא נים, והלב מתמלא בשמחה כשאני שומעת את השיחות שלהם, את הדרך שבה הם למדו לשתף פעולה, לקבל את הרעיונות האחד של השני, לתת את ההובלה פעם לזה ופעם לזה.

והלב עולה על גדותיו אהבה ואושר.

ואז, אחת לכמה שבועות… מפלצת הקנאה הירוקה זוקפת את ראשה.

ואני שומעת: זה לא פייר, הוא קיבל מעדן תות ואני לא. או למה לו יש יותר קלפים מאשר לי.

קינאה.

קינאה בין אחים.

והרי מהי קינאה, אם לא הרצון שיהיה לי את מה שיש לו.

כי מה שיש לי זה מעט, לא מספיק, לא טוב דיו.

כי מה שאני זה מעט, כי אני לא מספיק ואני אינני טוב די.

מה שיש לאחר הוא טוב ממה שיש לי או שאני עומד לאבד את הטוב שיש לי לטובת האחר.

ואנחנו ההורים כבר למדנו היטב שקינאה היא רגש שלילי ורוב ההורים יעבירו מסר על כך. לא יפה לקנא, ועוד באחיך/ אחותך. זוהי מלכודת שהרבה הורים נופלים אליה. המלכודת שבה אצל הילדים מתעורר רגש מסויים וההורים מבטלים אותו. לא מאפשרים לילדים לחוות אותו ולהפיק את המיטב ממנו.

רגע אחד, אינסה, יכול להיות שכתבת עכשיו להפיק את המיטב מהרגש השלילי? יכול להיות שאת חושבת שאפשר להפיק טוב מקנאה?

הממ, התשובה היא כן 🙂 אפשר להפיק המון תועלת מכל רגש שהוא, בין אם הוא נתפס חיובי ובין אם הוא נחשב לרגש שלילי.

כמו שכתבתי, הקנאה היא כואבת כיוון שהילד או הילדה מרגישים שמשהו חסר להם שיש אותו לאחרים.

אך רגש הקנאה יכול להפוך גם למקור לצמיחה והתפתחות. קנאה היא הרצון שיהיה לי מה שיש לאחר ומשם אפשר אפילו לעזור לילדים לייצר מוטיבציה להגדיר ולהשיג את מה שהם רוצים.

אם נתבונן בקנאה ממשקפיים אחרות, במקום כרגש שלילי הסתכלו עליו כרגש חיובי ומקדם, הקנאה יכולה להיות מקור להשראה להשגת מטרות שאנחנו רוצים להגיע אליהן.

וכבר נאמר מזמן: קנאת סופרים תרבה חכמה. ככל שהסופר מקנא בסופר אחר הוא ילך ילמד ויכתוב ספרים נוספים. וכך גם קנאת אחים יכולה להרבות הצלחה.

הדבר החשוב ביותר הוא לגלות אמפאטיה לרגש שהילד או הילדה חווים. קינאה היא רגש ככל הרגשות וכאשר אנחנו לא נותנים לגיטימציה לילדים לבטא את הרגשות שלהם אנחנו מלמדים אותם שמשהו לא בסדר בהם.

אם אתם חשים שלא בנוח עם רגש הקנאה שאחד האחים מפגין זה כנראה כי בעבר למדו אתכם שהרגש הזה הוא לא לגיטימי. חשוב שתהיו ערניים למה שאתם מרגישים לנוכח גילויי קנאה של אחרים וגם לנוכח הרגשות הללו כשהם צפים בכם. נסו להבחין מה קורה לכם כשאתם שומעים את ביטויי הקנאה בין הילדים שלכם. מה אתם מרגישים? מה אתם חושבים עליהם ועל עצמכם?

ובמקביל תזכרו במקרים שאתם חשתם קנאה. מה הייתם צריכים כשהרגשתם קנאה? מה הדבר שהכי הייתם זקוקים לו בזמן שחשתם את הרגשות הצורבים הללו?

הדבר שרוב האנשים זקוקים לו בטחון. תחושה שהכל בסדר והכל יהיה בסדר. כשאחד הילדים מפגין קנאה קודם כל תנו לו או לה את המקום הזה. תנו להם לגיטימציה בכך שפשוט תאמרו להם בפשטות: נראה לי שאתה מקנא באחותך, יכול להיות שגם אתה רוצה משחק/ לשחק עם אמא/ חטיף? באמירה מהסוג הזה אתם עוזרים לילדים לחוש שהרגשות שלהם הם לגיטימיים ויש פתרון לקושי שהם חשים. אתם מעבירים להם מסר שהכל בסדר בהם גם כשהם חווים רגשות שליליים וגם מלמדים אותם לחפש ולבטא את הפתרון שקיים.

ומה לגבי מקרים שבהם הקנאה מתבטאת ביחס להשגים שיש לאח אחד ולא לאחר. למשל אח אחד ממש מוצלח בספורט והאחר בלימודים. כדאי לכוון את המיקוד של הילדים לשני כיוונים במקביל:

  1. גם את/ה יכול/ה להשיג מדליה. מה את/ה חושב/ת שצריך לעשות כדי לזכות במדליה? גם את/ה יכול/ה להצליח במבחן. איך אפשר לפעול כדי לקבל ציונים גבוהים יותר? או מה עושה ילד/ה שרוצים לקבל ציונים גבוהים יותר?
  2. לעזור לילדים להזכר בהצלחות שלהם ולהתמקד בכל הדברים בהם הם חווים הצלחות. חיזוק הבטחון של הילדים, על ידי שיקוף של הכישרונות שלהם וההצלחות שלהם. לחזק את הילדים את ההכרה במה שכבר קיים בהם והם יכולים לפתח עוד יותר.

ובכל מקרה הכי חשוב, להניח לילדים לחוש באוטנתיות את הרגשות שלהם ולבטא אותם ומשם לעזור לילדים למצוא את הפתרון למצב.

משם הם יוכלו להמשיך ולהיות אחים שהם גם חברים וגם אוהבים וגם להבין שרגשות שליליים יכולים להיות מקור לצמיחה ולהתפתחות.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

אודות המחברת:

אינסה קליינמן- מומחית להעצמת ילדים ולדימוי עצמי מנצח. מייסדת שיטת לחישות לילה להעצמת ילדים הנעזרת במנגנונים הטבעיים של המוח והגוף על מנת להוביל לשינויים רגשיים והתנהגותיים רצויים בזמן קצר ביותר עם תוצאות מוכחות. בעזרת התהליך הקצר והאפקטיבי סייעה בשנים האחרונות למאות משפחות ואלפי ילדים להגמל מהרטבת לילה, התלכלכות, לשפר את הדימוי ובטחון העצמי,להתגבר על פחדים וקשיים רגשיים והתנהגותיים מהם הילד סובל, להרגיע תוקפנות כלפי הסביבה, לשפר יכולת התארגנות וריכוז ועוד. לביקור בחנות הפתרונות שלנו להעצמת ילדים לחצו כאן

לפרטים נוספים על הקורס המלא ללימוד השיטה הייחודית לחצו כאן: http://nightwhispers.ravpage.co.il/parentingsecrets

 


שתפו מכאן:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.